Modul potential/abilitativ – Yeterlilik eylemi/kipi

Photo credit – 5N1K – Hepi Topu
Pentru ca in ultima vreme m-am eschivat de la articolele de gramatica, m-am mobilizat si revin astazi cu exprimarea posibilitatii. Din pacate, nu am nici un manual de gramatica a limbii turce, in romana, sa va pot da o alta traducere traducere a modului, insa daca aveti o sugestie, va rog… Asadar, in limba turca, acest concept – posibilitatea de a (nu) face ceva – reprezinta un mod verbal, cu mai multe timpuri si este marcat de un sufix, care se adauga radacinii verbului, astfel:

Rad. vb. + (Y)EBIL-/(Y)EME*  + terminatia timpului
* -(Y)EBIL – forma afirmativa pozitiva
– (Y)EME –  forma negativa

Cateva exemple pentru vb. gelmek = a veni:
gelmek > forma de infinitiv
gel- > radacina vb.
gelebil  > a putea veni (forma la timpul prezent, la care se adauga sufixele personale, corespunzatoare timpului dorit – de ex. pt. aorist)
gelme  > a nu veni (exemplu pt. comparatie cu forma de mai jos)
geleme–  >a nu putea veni (forma la timpul prezent, la care se adauga sufixele personale corespunzatoare timpului dorit)
gelebilecek  > el/ea nu va putea veni
gelmeyebilir  > (el/ea) e posibil sa nu vina
gelebilirsen > daca (tu) ai putea veni
gelebilmeliydin > (tu) ar fi trebuit sa poti veni
gelebilseydin > daca (tu) ai fi putut veni

Prezenta acestui sufix indica faptul ca o anume actiune poate fi facuta sau ca va fi facut tot posibilul pentru a indeplini actiunea precizata – la forma afrimativa, desigur. In fapt, acest sufix este compus din 2 elemente distincte:
– (Y)E + – BIL (derivat istoric din verbul bilmek = a sti)

Ca traducere  in limba romana, verbul de conjugat va fi la invinitiv sau conjunctiv, verbul care isi schimba forma este a putea.

Ce trebuie retinut e ca prima parte se conformeaza armoniei vocalice, in timp ce a doua isi pastreaza forma, fiind un sufix inflexilbil. Astfel incat sunt patru forme posibile.
Pt. verbe a caror radacina se termina intr-o vocala:
– YEBIL
– YABIL

Pt. verbe a caror radacina se termina intr-o consoana:
-EBIL
-ABIL

Ex: Burada yüzebilirsin. Poti inota aici.
Şimdi bu metin yazabilirsin. Acum poti scrie acest text.
O daha sonra arayabilir. El poate suna mai tarziu.
Ben gelebilirim. Eu pot sa vin/veni.
Ben gelebilir. Eu as putea sa vin/veni.
Ben gelebileceğim. Eu voi putea sa vin/veni.

Pentru exercitiu, va sugerez sa luati cateva verbe (cevaplamak = a raspunde, kapamak = a inchide, yapmak = a face, öğrenmek = a invata), sa incercati sa vedeti ce forme capata  la prezent si aorist, si apoi sa va corectati cu WinMekMak (se descarca rapid, gratuit).

Va urma articolul cu forma negativa.

Sursa –1, 2, 3, 4.

Un gând despre &8222;Modul potential/abilitativ – Yeterlilik eylemi/kipi&8221;

Parerea ta:

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s