Infinitivul – forma negativa

o scurta prezentare a verbului am facut-o aici.

Infinitivul are si o forma negativa care se obtine prin intercalarea silabei -ma-/-me– intre radacina verbului si marca de infinitiv.

bakmak a privi, a vedea >> bakmamak a nu privi, a nu vedea
yürümek a (se) plimba >> yürümemek a nu (se) plimba
istemek a placea >> istememek a nu placea
almak a lua >> almamak a nu lua
konuşmak a vorbi >> konuşmamak a nu vorbi
öğretmek a preda >> öğretmemek a nu preda
söylemek a spune >> söylememek a nu spune
görmek a vedea >> görmemek a nu vedea
oturmak a sta >> oturmamak a nu sta
gülmek a zambi >> gülmemek a nu zambi
yüzmek a innota >> yüzmemek a nu innota
çalışmak a munci >> çalışmamak a nu munci
yazmak a scrie >> yazmamak a nu scrie

Observatii: Dupa cum se vede mai sus, vocala din silaba de negare este aceeasi cu cea din marca infinituvului si apare acest tipar de silabe repetitive. Vocala din ambele silabe este determinata de ultima vocala din radacina verbului si sunt Sufixe de tip (a) (vezi tabelul de mai jos).

Practic, forma negativa a unui verb se obtine conjugand aceasta noua radacina, care include -ma-/-me-, careia i se adauga diversele sufixe pentru a obtine un anumit timp.

Parerea ta:

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s