Sufixele predicative – A FI

Sunt acele sufixe care indica starea unei persoane, numarul si persoana subiectului si indeplinesc functia verbului a fi.
Sufixele predicative pentru PREZENT – afirmativ sunt:

-(y)im
-sin
-dir
-(y)iz
-siniz
-dirler

De mentionat ca sunt Sufixe tip (b), conform Regulii armoniei vocalice (vezi tabelul) si isi modifca forma in functie de ultima vocala a radacinii cuvantului de baza.

Litera (-y-) care apare este litera de legatura atunci cand cuvantul de baza se termina intr-o vocala, pentru a evita intalnirea celor 2 vocale – cea a cuvantului de baza si cea a sufixului.

Acum urmeaza o scurta prezentare pentru fiecare persoana in parte.

Pers. I, sg. – formele sufixelor, in functie de ultima vocala a cuvantului de baza, sunt:

-(y)im
-(y)ım
-(y)üm
-(y)um

Genç > Gençim. (tanar(a) > (Eu) sunt tanar(a).)
İyi > İyiyim. (bine > (Eu) sunt bine.)
Yaşlı > Yaşlıyım. (batran(a) > (Eu) sunt batran(a).)
Mutlu > Mutluyum. (fericit(a) > (Eu) sunt fericit(a).)
Kötü > Kötüyüm. (rau/rea > (Eu) sunt rau/rea.)

Pers. a II-a, sg. – formele sufixelor sunt:
-sin
-sın
-sün
-sun

Genç > Gençsin. (tanar(a) > (Tu) esti tanar(a).)
İyi > İyisin. (bine > (Tu) esti bine.)
Yaşlı > Yaşlısın. (batran(a) > (Tu) esti batran(a).)
Mutlu > Mutlusun. (fericit(a) > (Tu) esti fericit(a).)
Kötü > Kötüsün. (rau/rea > (Tu) esti rau/rea.)

Pers. a III-a, sg. – formele sufixelor sunt:
-dir sau -tir
-dır
sau -tır
-dür
sau -tür
-dur
sau -tur

In limbajul uzual se omite acest sufix. Se utilizeaza mai degraba pentru emfaza. Genul persoanei se deduce din context.

Formele cu -t se folosesc atunci cand cuvantul de baza se termina in consoanele: p, ç, t, k , h , s, ş.

Genç > Genç(tir). (tanar(a) > (El/ea) este tanar(a).)
İyi > İyi(dir). (bine > (El/ea) este bine.)
Yaşlı > Yaşlı(dır). (batran(a) > (El/ea) este batran(a).)
Mutlu > Mutlu(dur). (fericit(a) > (El/ea) este fericit(a).)
Kötü > Kötü(dür). (rau/rea > (El/ea) este rau/rea.)

Pers. I, pl. – formele sufixelor, in functie de ultima vocala a cuvantului de baza, sunt:
-(y)iz
-(y)ız
-(y)üz
-(y)uz

Genç > Gençiz. (tanar(a) > (Noi) suntem tineri(e).)
İyi > İyiyiz. (bine > (Noi) suntem bine.)
Yaşlı > Yaşlıyız. (batran(a) > (Noi) suntem batrani(e).)
Mutlu > Mutluyuz. (fericit(a) > (Noi) suntem fericiti(e).)
Kötü > Kötüyüz. (rau/rea > (Noi) suntem rai/rele.)

Pers. a II-a, pl. – formele sufixelor sunt:
-siniz
-sınız
-sünüz
-sunuz

Genç > Gençsiniz. (tanar(a) > (Voi) sunteti tineri(e).)
İyi > İyisiniz. (bine > (Voi) sunteti bine.)
Yaşlı > Yaşlısınız. (batran(a) > (Voi) sunteti batrani(e).)
Mutlu > Mutlusunuz. (fericit(a) > (Voi) sunteti fericiti(e).)
Kötü > Kötüsünüz. (rau/rea > (Voi) sunteti rai/rele.)

Pers. a III-a, pl. – formele sufixelor sunt:
-dirler sau -tirler
-dırlar
sau -tırlar
-dürler
sau -türler
-durlar
sau -turlar

Pentru persoana a III-a plural, practic sa adauga marca pluralului -lar/-ler, ca Sufix Tip (a).

In limbajul uzual se foloseste doar -ler/-lar. Se utilizeaza mai degraba pentru emfaza. Genul persoanelor se deduce din context.

Formele cu -t se folosesc atunci cand cuvantul de baza se termina in consoanele: p, ç, t, k , h , s, ş.

Genç > Genç(tir)ler. (tanar(a) > (Ei/ele) sunt tineri(e).)
İyi > İyi(dir)ler. (bine > (Ei/ele) sunt bine.)
Yaşlı > Yaşlı(dır)lar. (batran(a) > (Ei/ele) sunt batrani(e).)
Mutlu > Mutlu(dur)lar. (fericit(a) > (Ei/ele) sunt fericiti(e).)
Kötü > Kötü(dür)ler. (rau/rea > (Ei/ele) sunt rai/rele.)

3 gânduri despre &8222;Sufixele predicative – A FI&8221;

Parerea ta:

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s